Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 125
Alois Schwarz *19. 6. 1854 - +14. 1. 1928
Místo narození: Kanice
Místo úmrtí: Zlaté Hory
Místa pobytu: Brno, Lipsko (Německo), Ostrava, Stuttgart (Německo)
Obory působení: chemik, odborný spisovatel, pedagog středoškolský, pivovarnictví, ředitel školy
Anotace:

Studoval chemii a chemickou technologii na VŠ v Brně a krátkou dobu působil jako suplující profesor na německé státní reálce v Brně (1875–1879), poté suplentem na zemské vyšší reálce v Moravské Ostravě. Tam se stal roku 1902 ředitelem dívčího lycea. Protože se zabýval teoreticky technologií pivovarnictví a cukrovarnictví vyslala jej OŽK v Brně na světovou výstavu v Paříži jako experta. Byl autorem několika odborných publikací z oboru chemie. Popsal technologii výroby piva. V Ostravě se zabýval též turistikou v Beskydech a napsal prvního turistického průvodce Ostravou a Ostravskem (1890).

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.č.2 (14.).Ostrava 2001. S.119–120.

František Škopec *22. 7. 1883 - +6. 12. 1962
Místo narození: Lesnice
Místo úmrtí: Zábřeh
Místa pobytu: Štíty
Obory působení: publicista odborný, ředitel školy, učitel
Anotace:

Ředitel hospodářské školy ve Štítech, odb. články v region. a odb. tisku

Zdroj:

Springer jan: Co dalo Šumpersko české literatuře.Šumperk 1974, S.19.;.

Antonín Tollner *13. 12. 1873 - +13. 6. 1935
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Zábřeh
Obory působení: redaktor, ředitel tiskárny, typograf
Anotace:

Narozen v Černovíře (n.m.č. Olomouce) v rodině krejčího. Vyučil se typografem a jako mladý, sotva třicetiletý tiskař se stal ředitelem Družstevní knihtiskárny v Zábřehu. Jeho zásluhou začala tiskárna prosperovat a zahy bylo nutno rošířit prostory. Kromě plakátů, pozvánek a katalogů se tu tiskly také časopisy a knihy a některé i vl. nákladem. V prosinci 1890 byl při této tiskárně založen týdeník Moravský sever. Na dlouho byl i jeho výkonným redaktorem.Tiskl se tu též časopis Komenský a později tu vycházely edice spojené se jménem J.A.Komenského. Od r. 1914 tiskárna jako společnost s r.o. s názvem Společenská knihtiskárna rozšířila svou vydavatelskou činnost také na beletrii a práce regionálních autorů. A.T. stál u vzniku Živnostenské záložny v Zábřehu a byl nadšeným sokolem. Po jeho smrti řídil tiskárnu jeho syn v Zábřehu a za války v Lošticích (1898–1982).

Zdroj:

BSSSM, seš. 5 (17.) Ostrava 2004. S. 141–142.

Franz Barwig *14. 4. 1868 - +15. 5. 1931
Místo narození: Nový Jičín
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Hodonín, Olomouc, Villach (Rakousko)
Obory působení: řezbář, sochař, výtvarný pedagog
Anotace:

Narozen v Šenově (n.m.č. Nového Jičína).Vystudoval na uměleckoprůmyslové škole ve Vídni v letech 1888–1897. Poté působil ve Villachu jako profesor tamní odborné školy pro zpracování dřeva a v r. 1906 se vrátil natrvalo do Vídně. Od roku 1910 byl prof. sochařství na umělckoprům. škole ve Vídni. Jeho pracovním materiálem zůstalo po celý život dřevo. Vystavoval i v Olomouci jako člen německé Společnosti přátel umění v Olomouci.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.11.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1998.S.15–16;

Wilhelm Jahn *24. 11. 1835 - +21. 4. 1900
Místo narození: Dvorce
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Amsterdam (Nizozemsko), Budapešť (Maďarsko), Olomouc, Praha, Záhřeb (Chorvatsko)
Obory působení: kapelník, ředitel opery
Anotace:

Narozen na Bruntálsku. Hudební zkušenosti získal už jako sborista olomouckého dómu. 1859–1864 byl kapelníkem ředitelem něm. divadla v Praze. 1881–1897 působil jako ředitel ve vídeňské opeře. Složil několik sborových písní.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.12.Ostrava: Ostravská univerzitav Ostravě, 1999.S.23;

Antonín Tomek st. *2. 6. 1900 - +16. 3. 1958
Místo narození: Velký Týnec
Místo úmrtí: Velký Týnec
Místa pobytu: Velký Týnec
Obory působení: hudebník, ředitel kůru, učitel hudby
Anotace:

Od roku 1925 působil ve Velkém Týnci,
kde byl ředitelem kůru. Učil také hře na
housle. K hudbě vedl svého syna Antonína (1928)
který pokračoval v domácí rodinné tradici.

Zdroj:

Čtení o Velkém Týnci.

Poznámka:

Narozen v Čechovicích (n.m.č. Velký Týnec)

Ladislav Čechák *26. 6. 1928 - +22. 11. 2019
Místo narození: Majetín
Místo úmrtí: Velký Týnec
Místa pobytu: Krčmaň, Město Libavá, Olomouc, Staré Město, Velký Týnec
Obory působení: folklorista, odborný publicista, ředitel školy, sbormistr, učitel
Anotace:

Po ukončení 5. třídy obecné odešel studovat do Olomouce, kde v roce 1947 maturoval na reálném gymnáziu. Poté studoval Pedagogickou fakultu Ubiverzity Palackého 1. stupeň základních škol. První učitelskou kapitolu začal psát v Krčmani a v Městě Libavá, kde působil v letech 1949 až 1950. Po vojně učil dvě léta ve Starém Městě u Bruntálu. Do Velkého Týnce přišel spolu s manželkou v roce 1954 a trvale se zde usadil. V letech 1959 až 1962 absolvoval Pedagogický institut UP v Olomouci, obor matematika, fyzika a Pvd pro 2..stupeň ZŠ. V období 1967 až 1974 byl ředitelem školy ve Velkém Týnci a poté do roku 1988 vykonával funkci okresního školního inspektora. Na všech působištích se věnoval aktivní mimoškolní činnosti dětí. Nacvičoval s dětmi divadelní představení, vedl pěvecký soubor. Po příchodu do Velkého Týnce se začal zajímat o místní lidovou kulturu a folklór. Ve vzpomínkách na Ing.Jana R.Bečáka popsal, jak s manželkou Marií chodili za tímto znalcem a etnografem, aby jim poradil při výběru krojů i písní hanácko-čuháckého regionu. V srpnu 1986 založil s manželkou národopisný soubor Týnečáci. Jeho vzpomínky na školu, práci souboru a kulturní život v obci najdeme na stránkách regionálního a místního tisku.

Zdroj:

Čtení o Velkém Týnci. 2007. Sdělení o úmrtí – Aleš Polzer.meil

Poznámka:

Mgr. Ladislav Čechák

Illuminata Božena Nerušilová *22. 12. 1915 - +30. 8. 2007
Místo narození: Jesenec
Místo úmrtí: Velehrad
Místa pobytu: Brno, Karviná, Litoměřice, Praha, Velehrad
Obory působení: katecheta, řádová sestra, středoškolská učitelka
Anotace:

Studovala gymnázium v Brně a po maturitě v r. 1935 vstoupila do noviciátu Kongregace sester svatého Cyrila a Metoděje. Poté studovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor latina a řečtina. Od r. 1939 vyučovala na řádovém dívčím gymnáziu v Brně. Během 2. svět, války působila na Velehradě-Svojanově, kde byly umístěny německé děti. Po r. 1950 pracovala jako účetní v ústavech sociální péče. V letech 1968–1970 vyučovala náboženství v Karviné a 1970–1990 pracovala jako účetní na Pražském arcibiskupství. V letech 1990–1995 působila nově vzniklém konviktu v Litoměřicích, kde vyučovala řečtinu. Po úrazu už pomáhala jen radou a v r. 2000 se přemístila na Velehrad.

Zdroj:

OLDIN 2007/10.

Karel Svoboda *27. 10. 1862 - +28. 2. 1937
Místo narození: Bystřice pod Hostýnem
Místo úmrtí: Valašské Meziříčí
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: pedagog středoškolský, ředitel školy
Anotace:

Prof. na gymnáziu v Olomouci, kde učil řečtinu, češtinu a latinu. Ředitel gymnázia ve Valašském Meziříčí.

Zdroj:

Kunc, Jaroslav: Kdy zemřeli…?Praha 1970, S.196.;. Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě. Su- Žv. Valašské Meziříčí 2011.

Maxmilián Frank *4. 9. 1882 - +5. 9. 1937
Místo narození: Velká Bystřice
Místo úmrtí: Telč
Místa pobytu: Praha, Telč, Valašské Meziříčí, Velká Bystřice, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: pedagog středoškolský, překladatel, ředitel gymnázia
Anotace:

Vystudoval české státní gymnázium v Olomouci, Filozofickou fakultu vídeňské univerzity. Doktorát získal na univ. v Praze r. 1926. Pedagogicky působil na gymnáziích: Přerov, Valašské Mezříčí. Od r. 1936 se stal ředitelem gymnázia Otakara Březiny v Telči. Přeložil Třanovského ódu Poslední verš k potomstvu.

Zdroj:

Velkobystřické noviny, č. 9/2006, S. 4., Slovník osobností kulturního a společ. života Valašska 2000, Valašské Meziříčí, 2000., Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě. Fi-Ju. Valašské Meziříčí, Valašské Athény 2010. S.8.

Karel Kopp *27. 12. 1886 - +28. 11. 1967
Místo narození: Police
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Klopina, Loštice, Polička, Postřelmov, Sudkov, Úsov
Obory působení: kronikář obce, ředitel školy, učitel
Anotace:

Do školy chodil v rodišti, později v Lošticích, poté abs. učitelský ústav v Poličce. Působil v Klopině, Sudkově, 1908–1910 v Úsově, od r. 1912 do 1945 v Postřelmově, kde též kronikářem obce a v letech 1937– 1939 a po osvobození 1945–1950 ředitelem školy v Úsově. Znalec květeny a zvířeny.

Zdroj:

Úsovská škola.Sborník k 60.výročí otevření české školy.(vyd.asi 1991).S.28.;.

František Bříza *14. 4. 1916 - +31. 10. 2004
Místo narození: Heršpice
Místo úmrtí: Šternberk
Místa pobytu: Olomouc, Šternberk
Obory působení: knihovník, ředitel knihovny
Anotace:

Do Šternberka přišel k 1. 10. 1945. Zprvu pracoval jako úředník Okresního soudu. Do Městské knihovny nastoupil dne 1.7.1960 a ve funkci ředitele pracoval do důchodu r.1976. Poté pracoval 6 let v Okresním pedagogickém středisku v Olomouci, kde do r. 1982 zpracovával knižní fondy. V důchodu se věnoval celoživotním zájmům – pěstoval ovoce, sbíral samorosty, byl činný ve Svazu zahrádkářů. Vykonával též funkci „soudce z lidu“.

Zdroj:

Konupčíková, Jana : Vzácné životní jubileum. Naše knihovna Olomouc. Olomouc 1996.č.1. S.8–9.; Kdy-kde-co v Olomouci, duben 2001.;

Fotky:
František Lerche *10. 6. 1907 - +11. 1. 1986
Místo narození: Skaštice
Místo úmrtí: Sadská
Místa pobytu: Brno, Kladruby nad Labem, Kroměříž, Napajedla
Obory působení: dostihový jezdec, fotograf, chovatel koní, ředitel hřebčince
Anotace:

Po maturitě na gymnáziu v Kroměříži studoval Vysokou školu zemědělskou v Brně. Následně prošel bohatou odbornou praxí v ústavech pro chov koní v Tlumačově, Topolčiankách a Kladrubech nad Labem. Dr. Ing. František Lerche působil v letech 1949–1960 jako ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem a poté v letech 1960 – 1976 byl ředitelem hřebčína v Napajedlích. Na důchod pobýval téměř deset let v Sadské u Nymburka, kde zemřel.

Významná jeho publikační činnost. Výborně fotografoval zejména plemenné hřebce v Kladrubech a jeho bělouše. V roce 1951 vyšla jeho kniha „Hlavní plemeníci státního hřebčince v Kladrubech (1918–1948) poté vydal spolu s Václavem Michalem knihu " Chov koní“ (1956). V témže roce vyšla kniha „Starokladrubský kůň“ a v roce 1959 kniha " Naše koně – československé chovatelství„, kde presentuje část svého archivu. Je též spoluautorem knihy "Odchov hříbat“ (1958, s Pavlem Novákem).

Zdroj:

Českosl. biografický slovník.Praha 1992.S.405.;. Tomeš, Josef: Český biografický slovník XX. století.1.díl. Praha, Paseka 1999. S.266. Mlčoch, Milan: Dr. Ing. František Lerche z Skaštic. prosinec 2011. (web).

Jiří Pelikán *7. 2. 1923 - +26. 6. 1999
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Řím (Itálie)
Místa pobytu: Praha
Obory působení: novinář, politik, poradce prezidenta, ředitel televize
Anotace:

V roce 1941 maturoval na SGO. Za války prošel odbojovým hnutím. Vězněn a po válce vysokoškolským funkcionářem. Po únoru 1948 pracoval v KSČ, od r. 1953 generálním tajemníkem Mezinárodního svazu studentstva a od r. 1963 ústředním ředitele Československé televize. Od r. 1968 působil jako český velvyslanec v Římě a r. 1969 zbaven čs.občanství. V roce 1970 začal vydávat významný exilový časopis LISTY. V r. 1977 získal italské občanství. Po roce 1989 byl 2 roky členem Rady konzultantů prezidenta Václava Havla.

Zdroj:

Mejstřík, Jiří: Češi ve světě. Praha 2000. S. 84.

Eduard Beníšek *16. 6. 1875 - +20. 2. 1963
Místo narození: Prosenice
Místo úmrtí: Rokytnice
Místa pobytu: Přerov
Obory působení: odborný publicista, ředitel školy, učitel
Anotace:

Ředitel měšťanské školy v Přerově. Autor učebnic, odb. článků z fyziky a chemie. Publikoval ve Vlastivědném sborníku střední a severní Moravy. Zemřel v Rokytnici (u Přerova).

Zdroj:

Literární místopis Přerovska SOKA Přerov;

Josef Dostál *6. 6. 1859 - +1. 10. 1942
Místo narození: Příkazy
Místo úmrtí: Příkazy
Místa pobytu: Brno
Obory působení: pedagog, ředitel školy
Anotace:

Ředitel učitelského ústavu v Brně. Autor učebnic a místopisu.

Zdroj:

Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947.S.34.; Kunc, J.: Kdy zemřeli …? Praha 1956.S.13.;.

Poznámka:

Z data úmrtí je známo jen: 10 1942

Vít Hřivna *10. 6. 1867 - +23. 11. 1936
Místo narození: Příkazy
Místo úmrtí: Příkazy
Místa pobytu: Olomouc, Praha, Valašské Meziříčí
Obory působení: pedagog středoškolský, ředitel školy
Anotace:

Střední školu studoval v Olomouci a po maturitě odešel studovat UK do Prahy. V letech 1892–1897 byl suplujícím profesorem na SGO, kde učil latinu a řečtinu. V letech 1898 – 1908 učil na gymnáziu ve Valašském Meziříčí, 1908–1920 středoškolským profesorem na SGO a v letech 1920–1925 ředitelem Slovanského gymnázia v Olomouci. Poté na odpočinku na rodném statku.

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník 1848–1918. Olomouc 1938. S. 107. Památník 60. výročí SGO. Olomouc 1927. S.170–171.

Fotky:
Josef Knejzlík *24. 8. 1878 - +20. 6. 1952
Místo narození: Třebíč
Místo úmrtí: Přerov-Předmostí
Místa pobytu: Brno, Předmostí, Přerov
Obory působení: redaktor, ředitel tiskárny, starosta obce
Anotace:

Před 1.světovou válkou působil v Brně. 1905 se stal v Přerově ředitelem tiskárny. 1907 začal v Předmostí vydávat odborný časopis Český rolník, později Rádce. Jako starosta Předmostí se zasloužil o jeho rozvoj(byla vybudována měšťanská škola, hasičská zbrojnice, kanalizace ad.).

Marie Bayerová *5. 7. 1894 - +29. 6. 1977
Místo narození: Přerov
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Přerov
Obory působení: ředitelka školy, učitelka
Anotace:

Ředitelka odborné školy pro ženská povolání v Přerově. Účastnila se kulturního rozvoje ve městě. Práce v Literárním kroužku, přednášková činnost

Zdroj:

Přerovské Echo, 7–8/1999, S.9.

'

Richard Kantor *10. 10. 1873 - +1. 3. 1931
Místo narození: Přerov
Místo úmrtí: Přerov
Obory působení: pedagog středoškolský, ředitel gymnázia
Anotace:

Ředitel gymnázia, literárně činný.

Zdroj:

Kulturní místopis SOKA Přerov, 28.4.1997;

Karel Mařík *11. 8. 1882 - +11. 7. 1956
Místo narození: Praha
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Přerov
Obory působení: hudební pedagog, ředitel školy, sbormistr, skladatel
Anotace:

Narozen v Modřanech u Prahy (n. Praha – Modřany) V letech 1922–1941 řed.pěvec.hudební školy Přerub v Přerově, 1928–1938 sbormistr Přerub, 1922–1938 sbormistr Sokola, 1941–2 konc.tábor Brno. Po osvobození učitelem hudby soukromě. Tvořil skladby: pro sbory, upravoval lid.písně, hl.hanácké.

Zdroj:

Stárek, Z.: SČS II.Praha Div. ústav 1982.S.343.;.

Rudolf Macháček *16. 11. 1897 - +11. 2. 1969
Místo narození: Beňov
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Kroměříž, Přerov
Obory působení: hudebník, komeniolog, kronikář města, ředitel školy
Anotace:

Správce Komenského muzea, ředitel školy, autor řady článků s regionál. tématikou, člen redakční rady Kultury Přerova , kronikář města Přerova.

Zdroj:

Literární místopis Přerovska SOKA Přerov;.

Čeněk Magerstein *28. 2. 1873 - +8. 7. 1965
Místo narození: Horní Heřmanice
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Přerov
Obory působení: pedagog, publicista odborný, ředitel školy
Anotace:

Učitel a ředitel hospodářských škol, zakladatel a vedoucí vrbařské poradny, autor řady odb. článků publikovaných v Milotickém hospodáři, Rádci z Předmostí aj.

Zdroj:

SOKA Přerov, duben 1994.;.

Hubert Malina *19. 4. 1878 - +26. 6. 1949
Místo narození: Bystřice pod Hostýnem
Místo úmrtí: Přerov
Obory působení: ředitel školy, učitel, zpěvák
Anotace:

Učitel a od roku 1931 ředitel chlapecké měšťanské školy v Přerově, kulturní pracovník a výborný zpěvák – tenorista. Byl členem pěveckého spolku Přerub a v letech 1903–1939 člen PSMU, kde vykonával 13 let funkci předsedy (1923–1936), napsal několik článků (K šedesátinám prof. Z. Nejedlého), zpráv a referátů o vystoupeních a činnosti PSMU, pod články se podepisoval značku H.B. či používal pseudonym H. Bystřický nebo Ani Lam (tj. Malina). Zemřel v přerovské nemocnici.

Stanislav Ševčík *31. 10. 1878 - +18. 12. 1947
Místo narození: Přerov
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Přerov
Obory působení: hudebník, ředitel školy
Anotace:

Ředitel školy, hudebník-flétna, hoboj, cello, za 2. svět. války sestavil v Přerově smyčcové kvarteto a pořádal pravidel. koncerty;

Zdroj:

Literární místopis Přerovska-OA Přerov;.

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3 4 5